Yaşam Sevinci

Her gün yeni bir gemi kalkar insanın umut limanından özgürlük için, yaşamak için ve fırtınaya inat, dalgaya inat, ölüme inat! – Ernesto Che Guevara

İnsanın yaşamına olan en güçlü bağı Yaşam Sevincidir. Kendini sevmek, kendine sevinmektir. Yaşam Sevinci yok olursa herşey bitmiş demektir. Hayata bağlayan, motivasyonu yükselten, kendini iyi hissettiren bir duygusal tutum. Bu duygunun tam anlamıyla hakkını verenler sağlam karakterde, yılmayan, iyimser ve mutlu insanlardır. Doğaldır, içten gelir, içinde keşfedersin, canlı ve enerjidir. Yaşamın kıyılarında dolanırken çok küçük şeylerden mutlu olabilen, karşılaştıklarından, yaşadıklarından bir anlam çıkarabilen, onlara değer yükleyen, görebilmeyi bilen, beklentisiz, zihni fresh kimselerdir.

Biliyorum kolay değil herkes için. Bir an gelir hayatın anlamı kaybedilebilir. İşte en tehlikeli an. Tüm zorluklar bu içtenlikle aşılır. Gözlerin gülerek güne başlayabiliyorsan, kendini seviyor, güveniyorsan, mutlu eden uğraşıların varsa, varoluş sancını aşmışsan, her doğan günde, en saf duygun olan neşe eksik değilse, müzik zevkin var, kendini kültürle sanatla doldurabiliyorsan, ruhunu besleyen ilhamların varsa, huzurunu ve coşkunu kendin kendine verebiliyorsan, tek başına veya sevdiklerinle eğlenebiliyorsan, yaşam sevincin var demektir ve bu hayatta asla mat olmazsın. Fiziksel dayanıklılık, sıhhatli olmak, bedenin hafif hissedilmesi, sağlam bir beraberlik, yaşam sevincini mutlak destekler.

Yaşam sevincini yitirmeyenlerden olun, yitirmek yaşamamaya eşdeğerdir. Akışta her anı en iyi şekilde değerlendirmek, yaşam sevincine her seferinde bir davet.

Yazarken hissettiklerim ve hedefim sevinçlerimden sadece biri. İçimdeki mutluluğun kaynağı. Kelimelerime de  sinmiş yaşam sevincimi hissedebiliyorsanız, mutlu olurum. Paylaşmak sevinci çoğaltır. Kendinize sevinin, kendinizle dans edin hemen şimdi, bu kadarı  bile sizi canlı ve hayata bağlı kılabilir.

Ayşen Arıduru


Yaşam Sevinci Bölümündeki Şiirlerim

Teşekkürler Hayat

İstek

Bir Yer Biliyorum

Doğduğum Güne