Hüznün Resmi

Evrensel bir yaşam kuralıdır, herşey zıttı ile var olur.  Mutluluk varsa, Hüzün de Vardır Hayattaki her duygu ve her oluşum da böyledir. Bu da denge oluşturur. Amaçlar, sebepler ve sonuçlarla tüm yaşananlar iyi ve kötü biraradadır.

Hüzün, gönlün tam ortasında yerini bulur, bu yüzden gönlün üzgünlüğüdür ya. Bir içe kapanma, melankoli bir hal, bir elem, bir kederdir. Bir kayıba, bir eksikliğe duyulan özlem ya da istenilen bir şey olmadığında ortaya çıkar. Yalnızlık da hüzün verebilir. Kendine bile hüzünlenebilirsin. Bu duygu geçicidir. Bir an yükselebilir, hemen kaybolabilir. Ara sıra hatırlanabilir de.

Güzel ve masumdur. Gönül yüküdür ama değer yüklüdür. Dayanacak güç olmazsa gözyaşı olur. Neşe sahalarında gol yediğin zamanlardır. Yolun sonunda ise bir huzur vardır mutlaka.

İnsanların yakınlaşması için bahanedir. Hayat zaten başlı başına zor ve sır dolu bir yolculuk,  mutlu hayat yoktur. Ve hüzün adres değiştirir, ondan ona gezer durur. Birinin üzüntüsü diğerine mutluluk yaşatabilir. Aşk acısını bile taze tutar. Başarı ve azime neden olur.

Hüzün şiirlerimde, yakınlaşmamız ve bağ kurmamız amacımdır. İçinde hüzün de barındırdığım hem kendi hikayem, hem başkalarının hem de tahmin edebildiğim ve tezahür edebildiğim biçimde, duyguları paylaşmaya geldim. Sıkıntılar yok olsun ve iyi tarafından bakalım, dünya dediğimiz bu hüzün gurbetinde, mutluluktan alacaklıyız çünkü.  Ne mutlu ki hüznünde bile mutluluğu yaşayabilenlere…Bırakalım hüzün bize borçlu kalsın. Onunla yaşamayı, onu içimizde yaşatmayı öğrenelim.

Ayşen Arıduru


Hüznün Resmi Bölümündeki Şiirlerim

Bir Tablo Üç Saat