Heves

CEO’s Üst Düzey Yöneticilerin İş ve Yaşam Dergisi/2009/Sayı:61

Hepimizde var olan bir duygu. Bazen çokçabuk ortaya çıkar ve çokçabuk bitebilir. İlk adım heves etmek. Başlamak için gerekli. Bitirmek içinse isteme duygusu olmalı. Yoksa heves orda biryerde bitecektir. İsteme daha bilinçli.. Heves anlık olabiliyor çoğu zaman. Zaten çabucak geçebilir. O kadar hassas bir duygu ki, en ufacık şey, kırılmasına neden olabilir. Kırılmaması gereken bir hassas değerdir.  İlk safhada hissedilen hevesin şiddeti ile zamana bağlı gelişen şiddet farklı olabilir.

Heves anda gerçekleşen, güçlü bir heyecanlı istektir. Devinir. İstemeden farkı, yarattığı sabırsızlık. Hoş bir duygu hepimiz için. Heyecanlı bir isteyiş, bekleyiş. Arzu dolu ve motive edici. Heves edip, sonrasında hayal kırıklığı yaşanırsa bu işte zor bir durum. Şevk kırılması denen şey. Bazen fantezi bir durum. Nefsin arzusu.

Kendimizi bildiğimiz ve tecrübeler edinmeye başladığımız anlardan itibaren, heves ettiğimiz çok şey oluyor. Kalıcı hevesler, isteğe dönüşecek ve başarıya neden olacaktır. Bu duyguların, ilk, kendimize faydası dokunsun. Heveslendiğimiz ve bu yolda attığımız adımlar bize mutlaka geri dönecek ve sonuçlara yansıyacaktır. Hızlı şekilde bitmesine izin vermemeliyiz. Ya da heves ederken iyi düşünmeli, temkinli olmalıyız. Arkası dolu olmalı. Ya da bu heyecanın peşinden gitmeliyiz. Heves duyduğumuz şeyleri, olumlu anlamda gerçekleştirdiğimizde karizma yaratacaktır. Karizma, sahip olduğumuz yetkinliklerin toplamı. Hobilerimiz, tavrımız, yapabildiklerimiz, başarılarımız, yaklaşımlarımız, bakış açımız, kişilik özelliklerimiz, bilgi, beceri ve kabiliyetlerimizdir. Sahip olduğumuz tüm donanımlarımızı etkili şekilde ortaya koyabiliyorsak, kendimizi memnun edeceğiz, sonra tüm bu yeteneklerimizi başka insanlar ve olaylar için kullanma şansına sahip olabiliyorsak, bu çok değerli olacaktır. Daha da güçleneceğiz.

Herhangi bir konuya heves ettiğimizde bunu sonuna kadar başarabiliyorsak o zaman kişiliğimize, özbenliğimize  bir anlam katmış oluyoruz. Çekici ve cazip taraflar oluşuyor. Geçici hevesler insanı yıkabilir de çoğu zaman. Ölçü önemli.  Yaşamdaki etkinliklerde, içinde bulunduğumuz ruhsal ve fiziksel boyutta gerçekleşebilen efektlere yer vermeliyiz. Bu efektler bizi daha da farklı kılacak, büyütecek. Daha özel bir yerde olacağız.

Tüm yaşamı yöneten değişim sürecini anlamak için, heyecanı ve hevesi canlı tutmak lazım. Elbette boş hayalle değil, farkında olarak, farkındalığı içimize daha da aktararak, inanarak ve üzerine giderek.

İstek gücü, kendinden emin olma, güçlü motivasyon, dinamizm, kendini adama, cömertlik, olgunlaşma, inançlarımızı geliştirme sürecindeki heveslerimiz….

Yaşama arzusu, yaşamı kabul etme, olgunlaşma, özgür ruh, özgür irade, bağımsızlık ama sorumluluk içindeki heveslerimiz…

Coşku, sabırsızlık, heyecan, rekabet içindeki heveslerimiz…

Fırsatlar, çatışmalar, yanlışlar içindeki heveslerimiz…

Yenilik, değişim içinde, sevinç içinde, spontane gelişen heveslerimiz…

Cesaret, imrenme, savunma anındaki heveslerimiz…

Sahip olurken, sahiplenilirkenki heveslerimiz…

Zafer kazandığında, tatmin olurken, ödüllendirilirkenki heveslerimiz…

Yeteneklerinin farkında olduğunda olan heveslerimiz…

Paylaşırken olan heveslerimiz…

Zamanla gelişen heveslerimiz…

Varlığımızın ve varolan herşeyin farkında olduğumuz andaki heveslerimiz…

İletişimin odağındayken oluşan heveslerimiz…

Kural, kuralsızlık, asilik içindeki heveslerimiz…

Beklenmedik anlarda ortaya çıkan heveslerimiz….

Sevgi içindeki heveslerimiz…

Popüler olmak isterken oluşan heveslerimiz…

Cezbeden heveslerimiz…

Yaşamdan aldığımız tatların içinde oluşan heveslerimiz…

Mümkün olan ya da imkansız ve çaresizlik içindeki heveslerimiz…

Oluşan bağların ilgisinde olan heveslerimiz…

Eşsiz ve vazgeçemediğimiz değerlerin içindeki heveslerimiz…

İrade içinde, atakken, altıncı hisle, haz, uyum ve sevgi içindeki heveslerimiz…

Huzur, güven, yeni proje, yeni fikir, üretirken, yaratırken olan heveslerimiz…

Kararlı, güven içinde, bilinçli heveslerimiz…

Tabiat ve mucizeler içindeki heveslerimiz…

Aşk içindeki heveslerimiz…

Siz hangi heveslerin içindesiniz?

Düşünsenize… Sürekli mi oluyor? Anlamlı mı, anlamsız mı, yoksa hiç mi oluşmuyor? Hep hayal kırıklığı mı, yoksa başarı mı? Yoksa hiç mi farkında değilsiniz? Yaşarken, yaşamınıza anlam kattığınız, yüklediğiniz, memnun olduğunuz şeyler ne? Yoksa sadece rutin bir yaşamın içinde, olması gereken şeylerin içinde misiniz? Olması gereken şeyleri mi yapıyosunuz hep?

Ne var sizi farklı kılan, ne var sizin farklı yaptığınız şey? Nedir sizi mutlu eden şeyler? Yarattığınız, sınırlarını an an sizin belirlediğiniz yaşam yörüngenizin bile dışına çıkmayı deneseniz bazen. Alanı genişletebildiğiniz kadar ….o kadar özgür ve heveslisiniz demektir… Kabullenme… herşey, her zaman iyi değil, herşey, her zaman başarılı sonuç değil. Başımıza gelen şeyleri ne kadar kabul edebiliyoruz, benimseyebiliyoruz? Kaldığımız yerden hangi güçle, hangi sakinlikle devam edebiliyoruz? Ve neyi değiştirebiliyoruz? Kabullenip, akan yaşamımıza yön verebilme yetkinliğimiz ve hevesimiz hep var mı acaba? Yükselebiliyor mu, yoksa yıkılıyor muyuz?  Ne kadarını tolere edebiliyoruz? Ne kadar etkileniyoruz ve bu etkiler ne kadar hasar bırakıyor? Yoksa daha mı dinginiz?  

Su yolunu bulur, su, varolan boşlukları da doldurur. Ve herşey olması gerektiği gibi zaten olur. İçimizde tutmamak ve bu kadar da üzerinde durmamak, derine gitmemek gerekiyor bazı şeylerin. Çünkü en önemli olan kendimiz, iyi olan hislerimiz ve nefeslerimiz. Çok güçlü bir nefesle, bakışlarımızı, düşüncelerimizi bambaşka bir yöne çevirebilme gücümüz olsun.

Ne yapacağımız hakkında bir ipucunun bile olmadığı durumlarda, bir şey yapmak hiçbişey yapmamaktan daha iyi olacaktır. Hareket halinde olmak, değişim ve motivasyon sağlayacaktır. Yaptığımızın doğru olmadığını anlasak bile, yolumuzu değiştirme şansımız olacak. Bu süreci ise hırpalanmaya izin vermeden geçirmek, ve çözüme odaklanma iyi. Şaşırtıcı anlarla karşılaşılabilir, verimsiz döngülerden uzaklaşmalı. Vazgeçmeden yola devam…Yoğunlaşarak ya da bazen daha yüzeyde olarak.

En büyük zorluklar daha güçlü kılıyor, fırsatlar yaratıyor, geliştiriyor aslında. Her gün, yeni bir gün. Yeni bir başlangıç, yepyeni heveslerle başlıyor. Her zorluk olgunlaşmak ve büyümek için. Öngörüler, gelecekle ilgili heves verici.

Düşünelim, nezaketle isteyelim, kıvamında olalım. Heyecanımızın enerjisine bağlanalım. Hevesimizin sesini duyalım. Kontrol edelim. Sürükleyelim tutkumuza. Heveslerimizle çekim alanı yaratalım. Seçimleri hep biz yapalım ve heveslerimizi de biz seçelim…

Ayşen Arıduru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir